Být připraven

První pomoc zaměřená na děti

Je čas vybrat helmu na kolo :)

Vaše dítě se naučilo chodit, běhat, ale čas letí, a tak jej čeká další výzva. Odrážedlo, koloběžka, kolo, možná in-line brusle.

Je tedy zcela jasné, že Vás čeká výběr bezpečnostní helmy. Nošení cyklistických helem na silnici je v České republice dáno zákonem, a tedy každé dítě, které se pohybuje na veřejné komunikaci, ji musí mít.

Dítě by nemělo mít helmu na hlavě jen   z toho důvodu, že to udává zákon, ale hlavně proto, že jej chrání před úrazem hlavy, a je tedy  klíčová pro jeho bezpečnost.

Za nás helmy nebyly a taky žijem...

Nejednou jsem slyšela tento výrok. No jo, ale ono dříve bylo všechno trochu jinak. Nejezdilo tolik aut, děti byli fyzicky zdatnější a obratnější, ale hlavně HELMY SE MOC NENOSILY. Zkrátka to nebylo. Tak nebylo ani nikomu divné, že si dítě rozbilo hlavu, skončilo v nemocnici a nikdo neříkal: „kdyby měl helmu, tak…“ 

Můj děda, když byl dítě, spadl z kola pod auto a to mu skalpovalo zčásti hlavu. Přežil to. Dokonce si ještě sám došel k doktorovi, který mu potom zavolal sanitku.

Dneska by Vás za něco takového nejspíš tahali po soudech. Tehdy to bylo „normální“.

Osobně si myslím, že je to otázka spíše lidského svědomí, než zákona. Dříve helmu nenosil nikdo, a když se něco stalo, stalo se. Ale dnes tu možnost máme, a dokonce na bezpečnostní helmu přispívá většina pojišťoven, dají se koupit i v sekáči (i když tam člověk neví, čím si helma prošla), a nebo podědit z druhé ruky. Nikdo tedy dle mého nemůže říci, že na to nemá peníze, pokud si může dovolit kolo. A tak je tedy na každém, aby si položil otázku: Jsem ochoten/a riskovat zdraví svého dítěte, přestože tyto možnosti mám? Odpověď je na každém. 

Já si myslím, že když se něco stane, je lepší mít čisté svědomí a vědět, že jsem pro bezpečí svého dítěte udělal maximum.

Jak vybrat tu správnou helmu

Nejdůležitějším parametrem je velikost přilby. Nesmí nikde tlačit, ale ani být příliš volná. Velikost dětských helem se udává v centimetrech, které určují rozsah obvodu hlavy. Velikost helmy bývá na většině helem regulovatelná otočným kolečkem nebo páskem.

Správnou velikost poznáte tak, že po nasazení zkusí dítě zatřepat hlavou. Helma by se neměla nijak výrazně pohybovat, maximálně cca o jeden centimetr. Po utažení upevňovacích pásků by se Vám mezi bradu a pásek měl vlézt maximálně ukazováček.

 

 

Jak správně změřit hlavu.

Obvod hlavy měříme krejčovským metrem v nejširším místě, nad ušima a cca 2 cm nad obočím. Měření by mělo vést vodorovně.

zdroj cyklospeciality.cz

Čím větší plochu hlavy helma chrání, tím lépe. Helmy, které překrývají větší část hlavy, je snadnější správně upevnit, protože lépe sedí a nejdou příliš překlopit dopředu nebo dozadu.

Upevňovací řemínky slouží k tomu, aby helma držela na místě a nenakláněla se dopředu nebo dozadu. Na řemínkách jsou umístěny plastové posuvníky, které je potřeba individuálně nastavit dítěti na míru a pravidelně je kontrolovat, zda se neposunuly nebo se řemínky nepřekroutily.

Některé helmy  (značka Woom) jsou vybaveny „štítovým nárazníkem“ pro zvýšenou bezpečnost dítěte. Tento nárazník je speciálně vyvinutý tak, aby zmírnil náraz při čelním pádu. Může také zabránit poranění obličeje o větve stromu.

Dále existuje revoluční technologie MIPS, která poskytuje pokročilou ochranu v případě šikmého pádu. Vícesměrný systém ochrany proti nárazu – MIPS vyvinuli odborníci specializující se na prevenci poškození mozku při rotačních pádech. Systém MIPS dokáže snížit energii nárazu při pádu až o 40 %, což výrazně snižuje zatížení mozku. To může snížit, nebo dokonce zabránit poškození mozku. Přilby, které obsahují systém MIPS (Abus Youn-I, Nutcase), jsou takto označeny v názvu a samotná přilba je zřetelně označena žlutým logem MIPS.

zdroj www.mtbs.cz

Velmi praktické je pořídit helmu se zadním osvětlením nebo reflexními prvky. Pokud helma osvětlovací prvky nemá,  pro zvýšení viditelnosti je můžete na helmu dokoupit a připevnit.

Srovnávací tabulka velikostí dětských přileb WoomAbusNutcase a Rascal:

 XXSXSSML
Woom – new46-5050-5353-56
Woom – old48-5352-5655-60
Abus48-5452-57
Rascal45-5051-56
Nutcase47-5048-52

zdroj www.mtbs.cz

Cyklistická helma by také měla být vybavena odvětráváním. V neposlední řadě byste se měli dívat na hmotnost helmy, a pokud dítě tráví na kole hodně času, vybírat co nejlehčí.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍM PARAMETREM PŘI VÝBĚRU DĚTSKÉ PŘILBY JE JEJÍ VZHLED. POKUD SE DÍTĚTI HELMA NEBUDE LÍBIT, NEBUDE JI CHTÍT NOSIT. 

(Berte prosím s nadsázkou, ale je to holý fakt :D)

Jak správně helmu nasadit

zdroj: www.cyklospeciality.cz

Kdy helmu vyměnit

U dětí je nutné vyměnit helmu, když z ní dítě vyroste, nebo dojde při nárazu k jejímu poškození.

Certifikace

Helma, kterou kupujete, by měla mít certifikát. Ten by měl zaručit, že Vás helma opravdu ochrání před úrazem. Helmy prodávané v ČR musí splňovat normu ČSN EN 1078, případně na krabicích můžete narazit i na zahraniční atesty CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS.

Běžte příkladem

Zákon udává nošení cyklistické helmy pouze dětem, ale samozřejmě se doporučuje její nošení i dospělým. Pokud chcete, aby Vaše dítě helmu nosilo, běžte mu příkladem a noste ji také. Je to návyk, který získá a bude jej brát jako samozřejmost. Pokud ovšem uvidí, že Vy helmu nemáte, nejspíš mu to nebude dávat žádný smyl a nebude helmu přijímat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *