TAKÉ VÁS PŘEPADÁ PANIKA POKAŽDÉ, KDYŽ ČÍSLA NA TEPLOMĚRU ZAČNOU STOUPAT? Pojďme to společně změnit.
V první řadě je třeba zmínit, že teplota ani horečka nejsou naši nepřátelé. Právě naopak. Horečka je obrannou reakcí našeho těla, která nám POMÁHÁ K UZDRAVENÍ.
Teplota u dětí je běžnou záležitostí, jejíž příčinou může být mnoho věcí. Od rostoucích zoubků, přes virové či bakteriální infekce nebo mnoho dalšího. Její přítomnost je žádoucí a naprosto normální.
Má-li Vaše dítě teplotu, nemusíte hned propadat panice. Je ovšem důležité mít na paměti určité informace a vědět, které příznaky Vás mají dovést k lékaři.
Dodnes si pamatuju, když moje dcera měla poprvé teplotu, jak mě to vyděsilo. Takže Váš strach naprosto chápu. Ale pak jsem si vzpomněla, že jsem vlastně zdravotník, tak bych měla vědět, že 37,5°C není žádná hrůza.
Příliš brzké srážení teploty znemožňuje tělu se přirozeně bránit proti nemoci, která horečku vyvolala.
Když srazíte horečku, je to jako byste stáhli vojsko z boje, ale útok proti Vám pokračuje dál.
Jak to s tou teplotou vlastně je? Co je ještě v pořádku a kdy teplotu začít srážet?
Tělesná teplota u lidí je za běžných okolností 36,5 – 37°C. U kojenců se tělesná teplota může běžně pohybovat lehce přes 37°C. Kojenci nemají ještě tak dobře vyvinutý termoregulační systém jako dospělí, a proto na zvýšení tělesné teploty reagují daleko citlivěji a jejich tělíčko se snadno přehřeje i tím, že je například příliš oblékneme.
Teplotu od 37 do 38,5°C není třeba srážet. Teplota je obranná reakce těla na nějakou probíhající infekci a není třeba s ní bojovat.
Teplota nad 38°C, někdy je uváděno nad 38,5°C je již horečka a je vhodné ji začít srážet.
Pokud teplota překročí 40°C a více, je nutné navštívit lékaře.
Dítě do 6 měsíců s horečkou by měl vždy vidět lékař!
Jak správně teplotu měřit?
Teplotu dětem můžete měřit
- klasickým teploměrem pod paži
- rektálním teploměrem
- teploměrem digitálním
Moje zkušenosti s digitálním bezkontaktním teploměrem nejsou zrovna moc dobré. Nejraději používám obyčejný teploměr pod paži. Trvá to sice déle, ale měření je za mě mnohem přesnější než u bezkontaktních teploměrů (na internetu se dočtete přesný opak :D)
Teplotu měřte vždy na stejném místě. Pokud měříte teplotu pod paží a naměříte horečku, kterou následně srážíte medikamenty, i po podání léků měřte teplotu znovu v podpaží. Pokud byste měřili jednou pod paží a jednou v konečníku, teplota se může lišit až o 1,9°C a výsledek by tak byl dost zkreslený.
Teplotu můžete měřit
- v podpaží
- v ústech (to jsem nikdy nezkoušela, věříte?)
- v konečníku (to je pohodlné u miminek, vhodný je digitální teploměr s gumovou ohebnou špičkou)
- na povrchu těla bezkontaktním teploměrem (na čele)
Co může být příčinou teploty?
To je otázka za zlatého bludišťáka. Příčinou teploty může být nespočet potíží. Nejčastější příčina zvýšené teploty bývá virová nebo bakteriální infekce. Dalším důvodem zvýšené teploty může být reakce způsobená očkováním, intoxikace, úžeh nebo obyčejný růst zubů.
V současné době je třeba myslet i na multisystémový zánětlivý syndrom, který je způsoben onemocněním COVID-19, a dochází k němu až několik týdnů po nákaze coronavirem. Tento stav může nastat i v případě, že samotnou nákazu coronavirem dítě zvládne bez větších obtíží.
Příznaky tohoto onemocnění jsou:
- Vyrážka
- Průjem a zvracení
- Bolesti břicha nebo křeče
- Celková slabost
- Červené oči
- Popraskané rty
- Oteklé končetiny
- Nateklá oční víčka
- Odlupování pokožky
- Bolest hlavy a svalů
Toto onemocnění není příliš časté, ale vyžaduje okamžitou léčbu.
Jak a kdy horečku u dětí srážet
Horečku můžete srážet léky, a nebo přírodní cestou pomocí bylinek, homeopatik nebo zábalů.
Horečku srážíme léky, které obsahují účinnou látku paracetamol nebo ibuprofen. Vždy v lékárně uveďte stáří dítěte, pro které lék kupujete. Léky můžete podávat ve formě čípků (vhodnější pro kojence) nebo sirupu.
Dejte pozor na předávkování! Vždy si zaznačte, kdy byl dítěti který lék podán a kolik. Předávkování paracetamolem může vést až k selhání jater.
Dětem do 15 let nepodávejte léky s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin).
Nikdy se nesnažte teplotu srazit úplně. Stačí srazit o jeden, max. dva stupně. Neochlazujte dítě ve fázi, kdy horečka teprve nastupuje. V této fázi je lépe dodat tělu teplo zvenčí, tedy zalézt do peřin. Tělo vynakládá veškerou energii pro vzestup teploty a shromažďuje teplo. V této fázi se často objevuje zimnice. Pokud teplota stoupá, děti mají většinou studené ruce a nohy, což je známka toho, že horečka teprve nastupuje. Pokud tedy chcete teplotu srážet, počkejte, až se ustálí a u dítěte samozřejmě sledujte, jaké má další projevy nemoci.
Přírodní srážení teploty
Pokud i Vy, stejně jako já, patříte mezi maminky, které raději sáhnou po nějaké babské radě, než do dětí začnete lít sirup, mám pro Vás pár vyzkoušených typů.
Octové ponožky – do 1/4 litru vody dejte tří lžíce octa a vymáchejte v něm ponožky. Ty navlečte dítěti na nohy a na to ještě jedny suché ponožky a nechte takto na chodidlech působit 20 minut v posteli pod peřinou. Poté ponožky sundejte. Opakujte maximálně třikrát denně.
Tvarohový zábal – do starých ponožek nanesete studený tvaroh a zase na ně dáte ještě jedny suché ponožky. V posteli pod peřinou nechte působit 20 minut. Je-li to třeba, za hodinu můžete zábal opakovat.
Srážejte teplotu kůže na kůži – někdo Vám může říct, že je to hloupost, ovšem mně se tato hloupost několikrát osvědčila. Pokud máte miminko se zvýšenou teplotou, můžete se vysvléct do půl těla, miminko do naha nebo do plenky a zalézt si s ním do postele. Položte si miminko na hrudník a to je vše 🙂 Pokud jste nosící maminka a máte doma šátek nebo nosítko, můžete si jej dát do šátku na své nahé tělo. Naše maminkovská těla jsou úžasným termoregulátorem pro naše děti. Když je jim zima – zahřejí, když je jim teplo – ochladí. Příroda je zkrátka úžasná.
Studené obklady nebo zábaly – Dítě můžete krátce osprchovat chladnou vodou (ne ledovou), nebo přikládat studené obklady do třísel, na hrudník a na hlavu. Lehké pyžamo a tenká deka úplně stačí, nesnažte se dítě zabalit do péřové deky a zbytečně přehřívat.
- Hrudníkový zábal – namočený ručník v chladné vodě omotáte kolem hrudníku a přes něj ještě jeden suchý ručník. Necháte takto působit 15-20 minut a za dvě hodiny můžete zábal opakovat.
Na internetu najdete jistě dalších rad, jak na srážení teploty, nespočet. Já mám vyzkoušené tyto.
Kdy nečekat a navštívit lékaře
- Pokud horečku doprovází zvracení.
- Pokud horečku doprovází ztuhlá šíje, dítě nemůže předklonit hlavu.
- Dítě má poruchy vědomí.
- Dítěti se těžko dýchá.
- Dostaví se dehydratace.
- Dítě má křeče.
- Dítě má silné bolesti břicha.
- Dítě má vyrážku.
- Do 3 dnů se stav nezlepší.
Objeví-li se u Vašeho dítěte náhle vysoká horečka, neoblékejte jej do dupaček. Zvolte raději dvoudílné pyžamo nebo overal, který má nohavice bez ponožek. Je to z toho důvodu, abyste mohli dětem kontrolovat kůži. Pokud se se stoupající teplotou na těle objeví vyrážka, může to být známka meningokokové infekce, která je život ohrožující a nastupuje velmi rychle. Proto vždy kůži kontrolujte. Dalšími příznaky meningokoka je ztuhlá šíje (dítě nepředkloní hlavu), silná bolest hlavy, zvracení… s těmito příznaky zamiřte OKAMŽITĚ do nemocnice, nebo volejte záchrannou službu na čísle 155.
Naměříte-li horečku novorozenci, neprodleně kontaktujte lékaře. Čím je dítě menší, tím nižší má schopnost termoregulace.
Pokud se Vám horečku nedaří srazit léky ani jiným způsobem a překročí hranici 40°C, vždy kontaktujte lékaře.
Pokud je horečka způsobena intoxikací (otravou) nebo úžehem, může v organismu dojít k selhání termoregulace. V takových případech se může dítě nepřiměřeně zahřívat a je na místě vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, nebo volat záchrannou službu na čísle 155.
Dehydratace
Dítě je při horečce ohroženo dehydratací, obzvláště pokud horečku doprovází zvracení nebo průjem. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. A to v podobě nejen vody, ale také slazeného čaje medem nebo rehydratačního roztoku. Pokud máte kojené dítě – kojte. V mateřském mléce se vytvářejí protilátky přesně na míru Vašeho dítěte.
Kojení je úžasný pomocník, který nám pomohl překonat ne jednu rýmičku.
Febrilní křeče
Febrilní křeče vznikají z důvodu rychlého nástupu, nebo poklesu teploty. Není to proto, že by horečka byla vysoká, ale proto, že stoupla příliš rychle.
Febrilní křeče svým charakterem připomínají epileptický záchvat s tím rozdílem, že febrilní křeče dítě neohrožují následným poškozením mozku a většinou s přibývajícím věkem odezní.
Při febrilních křečích zachovejte klid a dbejte na to, aby následkem křečí nedošlo k úrazu. Záchvat zpravidla do 5 – 10 minut odezní. Pokud je to první záchvat, nebojte se si zavolat záchranou službu.
Více o febrilních křečích se dozvíte v e-booku Být připraven.
Moje rada na závěr. Mazlit, ňuňat, pusinkovat co se do nich vejde. Protože Vaše láska je jim v takových chvilkách největším lékem.
Jsem maminka dvou dětí původní profesí zdravotnický záchranář. Na rodičovské dovolené musím u malých či velkých karambolů svých dětí zasahovat téměř každý den. Sdílením znalostí o první pomoci zaměřené na děti pomáhám maminkám a dalším lidem, aby i oni byli na tyto situace připraveni.
Jsem autorkou ebooku Být připraven – první pomoc zaměřená na děti
Více o mě si můžete přečíst na stránce můj příběh